Fizjoterapeutyczna diagnostyka uroginekologiczna z urządzeniem Phenix Neo

Jest to wizyta polecana każdej osobie, która pierwszy raz zgłasza się do fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Prowadzimy terapię urologiczną, ginekologiczną oraz proktologiczną.

W skład wizyty wchodzi:

  • wywiad,
  • badanie postawy ciała,
  • testy funkcjonalne,
  • manualne badanie per vaginam/per rectum,
  • diagnostyka funkcjonalne mięśni dna miednicy przy pomocy urządzenia Phenix Neo (test EMG, EMG Biofeedback itp.) z sondą dopochwową/doodbytniczą,
  • zaplanowanie terapii, pierwsze zalecenia.

Podczas wizyty fizjoterapeuta uroginekologiczny, oprócz badania manualnego przezpochwowego i/lub przezodbytniczego, wykonuje funkcjonalną diagnostykę dna miednicy przy pomocy urządzenia PHENIX NEO (test EMG, EMG Biofeedback, elektrostymulacja).
Przed pierwszą wizytą pacjent zaopatruje się w indywidualną sondę, która będzie wykorzystywana do diagnostyki i ewentualnej terapii. Sondy są dostępne w naszym gabinecie Unisono Medica Wrocław.

Czym jest PHENIX NEO?

To wielofunkcyjne francuskie urządzenie, które umożliwia dokładniejszą diagnostykę oraz terapię dna miednicy w statyce oraz w ruchu! 

Daje możliwość nauki świadomego kontrolowania aktywności mięśni dna miednicy (napięcia oraz relaksacji) oraz pozwala upewnić się, że pacjent uruchamia właściwe grupy mięśniowe. Dzięki wizualizacji na ekranie komputera/laptopa (tryb zabaw/gier) całą pracę kontroluje pacjent, ale i terapeuta.

Phenix Neo to urządzenie mobilne, teraz nie tylko możesz sprawdzić funkcjonowanie mięśni dna miednicy w pozycji leżącej (statyce), ale i również w ruchu, np. wykonując ćwiczenia.

Każda wizyta z użyciem urządzenia Phenix Neo jest zapisywana i daje to możliwość porównywania efektów pracy i postępów terapeucie, ale zwłaszcza pacjentowi.

Są sytuacje, gdy pacjent ma zbyt małą świadomość swojego ciała, jest problem z aktywacją, ale i równie często, z relaksacją odpowiedniej grupy mięśniowej.

Urządzenie umożliwia przeprowadzenie odpowiedniej elektrostymulacji by pobudzić mięśnie do pracy albo rozluźnić.

Dla kogo polecana jest wizyta z urządzeniem Phenix Neo?

Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy jak nietrzymanie moczu, nietrzymanie stolca, ból podczas współżycia, ból w obrębie miednicy.

Najczęściej:

  • po porodzie po cesarskim cięciu, jak i po porodzie naturalnym (zwłaszcza po nacięciu/pęknięciu krocza);
  • przed operacją (prehabilitacja), po operacji (rehabilitacja pooperacyjna) w obrębie jamy brzusznej, ale i w obrębie miednicy mniejszej – operacje uroginekologiczne, operacje onkologiczne, operacje endometriozy;
  • w ciąży – w celu nauki rozluźniania dna miednicy – przygotowanie do porodu, po 36 tyg. ciąży (EMG Biofeedback).

Fizjoterapeutyczna diagnostyka z użyciem urządzeniem Phenix Neo – jak wygląda wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej?

Wizyta rozpoczyna się zebraniem obszernego wywiadu medycznego dotyczącego: aktualnego stanu zdrowia, zgłaszanych objawów, przebytych chorób i operacji.

Następnie fizjoterapeuta przeprowadza badanie postawy ciała, testy funkcjonalne, badanie palpacyjne w obrębie całego ciała.

Jeśli z wywiadu wynika taka potrzeba to przeprowadza się badanie manualne przezpochwowe (per vaginam) i/lub przezodbytnicze (per rectum), które ma na celu m.in. ocenę funkcji mięśni dna miednicy oraz struktur z nimi związanych. Uczymy pacjentów jak prawidłowo aktywować i rozluźniać mięśnie dna miednicy.

Jeśli występują trudności z przeprowadzeniem diagnostyki przezpochwowej, np. z powodu braku możliwości uzyskania jakiegokolwiek skurczu mięśni dna miednicy lub jest on bardzo osłabiony, używamy do diagnostyki urządzenia Phenix Neo.
Zawarte w urządzeniu programy do diagnostyki oraz terapii (elektrostymulacja, EMG biofeedback) ułatwiają pacjentom świadomie podjąć pracę mięśni dna miednicy.

I to nie tylko w pozycji leżącej, ale również w ruchu!

Na podstawie diagnostyki ustalany jest z pacjentem indywidualny plan leczenia – dobranie terapii manualnej, odpowiednich ćwiczeń.

Przeprowadzana jest też edukacja pacjenta na temat prawidłowych nawyków, które pomogą w poprawie funkcjonowania mięśni dna miednicy.

Celem fizjoterapii urologicznej, ginekologicznej, proktologicznej jest poprawa jakości życia pacjentów cierpiących na różne schorzenia, które potrafią wykluczyć z życia społecznego (np. nietrzymanie moczu, nietrzymanie stolca).

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest prowadzona w sposób profesjonalny, z zachowaniem wszelkiej intymności, poufności oraz szacunku wobec pacjenta.

 Zapraszamy do zapisów na pierwszą wizytę z fizjoterapeutyczną diagnostyką uroginekologiczną z urządzeniem Phenix Neo
do naszych fizjoterapeutek uroginekologicznych!