Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna? Z jakimi dolegliwościami możesz zwrócić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dział fizjoterapii, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń w obrębie miednicy mniejszej.
Zajmuje się przywróceniem balansu w pracy mięśni i powięzi, a dzięki temu również funkcjonowania narządów znajdujących się obszarze miednicy mniejszej, ale i w innych obszarach naszego ciała.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się schorzeniami urologicznymi (m.in. różnego rodzaju nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny), schorzeniami ginekologicznymi (jak obniżenie narządu rodnego, bolesne miesiączkowanie) oraz dysfunkcjami seksuologicznymi jak bolesne współżycie (dyspareunia), wulwodynia (ból miejsc intymnych), pochwica (mimowolny skurcz mięśni wokół wejścia do pochwy), anorgazmia (brak orgazmu).

Podczas spotkań z fizjoterapeutą uroginekologicznym przygotowuje się całe ciało i mięśnie dna miednicy do operacji urologicznej czy ginekologicznej – przebiegającej w obrębie miednicy mniejszej (prehabilitacja).
Takie operacje to m.in. operacja usunięcia endometriozy, usunięcia narządów rodnych z powodów onkologicznych (ale nie tylko), operacja obniżenia narządów rodnych czy z powodu nietrzymania moczu.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny przygotowuje ciało do porodu (naturalnego czy operacji cesarskiego ciecia) oraz minimalizuje dolegliwości bólowe, które mogą się pojawić podczas całej ciąży (m.in. ból kręgosłupa, ból spojenia łonowego, ból stawu krzyżowo-biodrowego, drętwienie kończyn górnych, bóle międzyżebrowe) oraz dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego. Po porodzie – pomaga pacjentce wrócić do „formy”, m.in. prowadzi terapię rozejścia mięśni prostych, terapię blizny po nacięciu/pęknięciu krocza czy po operacji cesarskiego cięcia oraz sprawdza funkcjonowanie mięśni dna miednicy.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Świadomość jak będzie wyglądała wizyta, czego się można spodziewać – powoduje u pacjentów mniej lęku i skrępowania podczas trwania wizyty, a terapeucie pozwoli na efektywniejszą diagnostykę.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego w naszym Centrum odbywa się z poszanowaniem i pełnym zrozumieniem pacjentów, dokładamy wszelkich starań by pacjenci czuli się swobodnie i komfortowo.

Pierwsza wizyta ma charakter diagnostyczny, fizjoterapeuta skupia się na przeprowadzeniu szerokiego wywiadu dotyczącego historii medycznej pacjenta (m.in. przebytych chorób, zabiegów operacyjnych, leków jakie przyjmujesz), objawów, które są dla pacjenta niepokojące (np. nietrzymanie moczu, bóle, problem z zaparciami itp.).

Diagnostyka najczęściej obejmuje: badanie USG, badanie per vaginam/per rectum, badanie przy użyciu urządzenia Phenix Neo (przeczytaj więcej TUTAJ), testy fizjoterapeutyczne. Postępowanie może być modyfikowane w zależności od potrzeb terapeuty, ale i problemów z jakimi zgłasza się pacjent.
Dodatkowo oceniamy postawę ciała oraz przeprowadzamy badanie manualne w obrębie ciała.
Na pierwszej wizycie pacjent uzyskuje informacje odnośnie planu terapii oraz wstępne zalecenia.

 

Wskazówki:

  • Ubierz wygodny, sportowy strój (np. koszulka, legginsy, krótkie spodenki).
  • Zabierz ze sobą dokumentację medyczną (np. kartę ciąży, wypisy ze szpitala, opis odbytych operacji, opisy badań diagnostycznych itp.).
  • Jeśli przyjmujesz dużo leków i suplementów – zrób listę – by pamiętać podczas wizyty.
  • Zrób listę pytań, zagadnień, które chcesz poruszyć z terapeutą.
  • Jeśli podczas pierwszej wizyty będziesz miała badanie USG, przyjdź z częściowo wypełnionym pęcherzem.

Phenix Neo

To wielofunkcyjne urządzenie, które umożliwia dokładniejszą diagnostykę oraz terapię dna miednicy w statyce oraz w ruchu!

Daje możliwość nauki świadomego kontrolowania aktywności mięśni dna miednicy (napięcia oraz relaksacji) oraz pozwala upewnić się, że pacjent uruchamia właściwe grupy mięśniowe. Dzięki wizualizacji na ekranie komputera/laptopa (tryb zabaw/gier) całą pracę kontroluje pacjent, ale i terapeuta.

Więcej informacji przeczytasz TUTAJ.

kobieta w ciąży

Fizjoterapia kobiet w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet w ciąży i po porodzie jest niezwykle ważna, aby zapewnić zdrowie i komfort zarówno matce, jak i dziecku. Regularne sesje z fizjoterapeutą mogą pomóc w uniknięciu wielu problemów zdrowotnych i poprawić jakość życia w tym wyjątkowym okresie.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Terapia blizny

Terapia manualna, masaż blizny i jej okolicy po zabiegach operacyjnych, np. po cesarskim cięciu

Terapia w endometriozie

Terapia manualna dla kobiet borykających się z endometriozą uzależniona m.in. od umiejscowienia dolegliwości bólowych